Марія Курінна: викладачка університету, яка не стояла осторонь порушень прав людини
Викладання японської та англійської мов, переклад текстів та книжок, відкриття Центру вивчення японської мови та культури в Луганську, стажування в Мовному Інституті Урави в Японії — саме так можна описати студентські й подальші роки життя Марії Курінної, менеджерки з міжнародної адвокації ДПЛ «Крим».
Зацікавленість до правозахисної сфери почалась саме в часи викладання в ЛНУ імені Тараса Шевченка та Київському університеті імені Бориса Грінченка. Життя Марії кардинально змінилось з потребою покинути рідний Луганськ й рідну alma mater через проукраїнську позицію, які приводили до неодноразових погроз з боку проросійських проксі.
З тих пір життя Марії стало ще більш насиченим — адвокаційні кампанії Let my people go на міжнародному Європейському Форумі в Альпах, отримання поглиблених знань в сфері прав людини, гуманітарні місії на схід України разом із командою Восток-SOS, стажування для молодих професіоналів з уряду та громадянського сектору в Університеті Мальмо, Швеція, співпраця та адвокація з міжнародними партнерами щодо просування прав жінок, дітей та людей, постраждалих від конфлікту в Україні, виграний відкритий конкурс в МЗС на посаду другого секретаря з консульських питань, де факто, консула в Посольстві України в Японії, залучення до роботи комітетів ООН та в Ради Європи — все заради дотримання прав людини в Україні та притягнення до відповідальності російських окупантів, які 9 років чинять воєнні злочини на малій Батьківщині Марії.
В 2023 році команда ДПЛ «Крим» збільшилась на ще одну вмотивовану людину — Марію, яка виступає проти боротьби з нерівністю та дискримінацією, цікавиться ґендерними студіями та феміністичними дослідження, правами біженців та ВПО. Саме зараз останнє має вагоме значення для сотень тисяч українців, які постраждали внаслідок дій країни-агресора.
В квітні Марія Курінна здійснила адвокаційну поїздку до столиці США, Вашингтону, яку організував вашингтонський офіс Heinrich-Böll-Stiftung. Марія була єдина українка та правозахисниця в складі делегації. В заходах поїздки брали участь радники та аналітики європейських державних й неурядових організацій. А головною ціллю було поглиблення трансатлантичної співпраці нового покоління професіоналів в сфері безпеки, в т.ч. в сфері прав людини.
«Швидша перемога України зупинить ефект доміно в глобальній політиці безпеки. Якщо Україна програє або віддасть території, цей ящик пандори неможливо буде зупинити. Адже зараз всі диктатори світу уважно дивляться на відповідь колективного заходу, країн вільного світу: чи він достаньо злагоджений та сильний. Україна бореться зараз за цінності свободи, гідності, демократії та прав людини. Ми боремося не за території, а за кожну українку та українця, кожну дитину. Адже туди куди приходить «руській мір» він залишає по собі зруйновані школи, лікарні, спалені біліотеки та пограбовані музеї. І в кожному місті, містечку та селищі вони будують лише одне: катівні. Катівні для українців, які просто хочуть вільно жити на рідній землі. Потрібно зараз допомогти Україні виграти, адже щодня ми платимо життями наших людей»,
наголошувала Марія під час своїх промов
Марія Курінна привертала увагу до порушень прав людини, які відбуваються на материковій території України й АР Крим та м.Севастополь починаючи з 2014 року. В т.ч. й про незаконні затримання в Криму, винесення звинувачень по сфабрикованим справах й мілітаризацію освіти в окупованому Криму, розпалення ворожнечі щодо українців та кримських татар в державних медіа в Криму, а тепер і й ново окупованих територіях нашої держави.
Під час зустрічей з представниками НАТО, Пентагону, Конгресу, Сенату, Ради національної безпеки Білого Дому, Державного департаменту США, Атлантичної ради, Фонду Карнегі та медіа українська правозахисниця акцентувала увагу на такому явищі як «ефект доміно» — саме воно може відбутись, в разі поразки України в російсько-українській війні.
Одним із заходів була зустріч щодо безпекового стратегування, в т.ч. з правозахисної точки зору — учасники й учасниці розбирали шляхи реагування на різні безпекові сценарії розвитку подій при різних обставинах — що стало безцінним обміном думок й досвіду різних європейських країн.
Марія також відвідала слухання в Конгрессі за участі Генерального Прокурора України Андрія Костіна та постраждалих від російської війни дітей та дорослих. Слухання були організовані Комітетом закордонних справ Конгрессу США. Важливо зазначити, що голова комітету від республіканської партії Майкл МакКол та вищий представник від демократичної партії Грегорі Мікс у своїх відкриваючих промовах назвали війну Росії проти України геноцидом. До цього вони були стримані у висловлюваннях. Це дуже важлива подія. Марія з минулого літа адвокатує, щоб Конгрес США визнав війну РФ геноцидом.
То ж Марія продовжує і далі докладати всіх зусиль до прискорення перемоги України, холістичного відновлення, враховуючи гендерне інтегрування, притягення воєнних злочинців до відповідальності та розбудови України як країни, де кожний/ кожна можуть захистити свої права.