Брати Ахметови: катування електричним струмом та залякування
3 і 4 вересня 2021 року російські силовики в окупованому Криму обшукали будинки й арештували п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Асана Ахметова, Шевкета Усеїнова, а також Нарімана Джелялова у підозрі у підриві газопроводу у селі Перевальне. Понад добу про них нічого не було відомо. Десятки людей, серед яких родичі, журналісти та адвокати, дійшли будівлі ФСБ з вимогою дати інформацію про викрадених. Незаконно затримані були доставлені до «Залізничного» та «Центрального» відділу поліції, затриманим закинули непокору співробітникам поліції та невиконання правил поведінки.
10 вересня адвокату Айдеру Азаматову вдалося відвідати брата Асана Ахтемова – Азіза. Як розповів Азіз, силовики били їх, вивозили до лісу, погрожували розстрілом, катували електричним струмом у присутності призначеного адвоката, щоб досягти свідчень. Азаматов публічно заявив про захист над утримуваними.
8 листопада під час слідчих дій у Сімферополі ФСБ додатково звинуватила заступника голови Меджлісу кримських татар Нарімана Джелялова та братів Ахтемових у «контрабанді вибухових речовин організованою групою через митний кордон». Цей злочин карається терміном від 7 до 12 років позбавлення волі.
Всіх обвинуваченим у цій справі звинувачують відразу три статті Кримінального кодексу Російської Федерації. Це стаття 222.1 частина четверта, стаття 226.1 частина третя, стаття 281 частина друга (пункти “а” та “б”).
21 вересня 2022 року рішенням суду було винесено вироки братам Ахметовим: Асану Ахтемову — до 15 років і штраф в 500 тисяч рублів; Азізу Ахтемову — до 13 років і штраф в 500 тисяч рублів. Після відбуття терміну їм призначили ще нагляд – по року.
МЗС України засудило “вирок” першому заступникові Голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу та братам Асану та Азізу Ахтемовим, винесений окупаційною владою Криму.
«Кремль продовжує нахабно переслідувати та ігнорує свої міжнародні зобов’язання щодо поваги та забезпечення прав людини та основних свобод, грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право»,
заявили у міністерстві