Емір-Усейн Куку: 12 років колонії суворого режиму

В рамках нашого інформаційного марафону «Кримські бранці Кремля» ми розповідаємо історію учасника Кримської контактної групи по правам людини – Еміра-Усейна Куку. 

Емір-Усеін Кемалович Куку народився в Краснодарському краї в м. Новоросійську в сім’ї ветерана Національного руху кримських татар Кемала Куку. Він з дитинства ріс в атмосфері боротьби за відновлення прав кримськотатарського народу, бо його батько був відомим авторитетним активістом кримськотатарського національного руху в м. Новоросійську і в Краснодарському краї, очолював там ініціативну групу.

З 2000-х років він не шкодував, як і його батько, ні здоров’я, ні часу, ні сил для відродження на рідній землі кримськотатарської культури, освіти і збереження історичної пам’яті про трагічні події цього народу.

Після початку зникнень кримськотатарських татарів і обшуків в їх будинках, він без коливань підключився до Кримської контактної групи з прав людини, яка займалась їх зникненнями і юридичним захистом заарештованих кримських татар.  

Правозахисника затримали 11 лютого 2016 року під час масових обшуків і затримань в анексованому Криму. 

12 лютого 2016 р. за рішенням Київського районного суду м. Сімферополь Еміра-Усеїна Куку, обвинуваченого за статтею 205.5 КК РФ, його помістили під арешт на термін проведення розслідування. 5 вересня 2016 року суд відхилив апеляцію Куку, залишивши в силі висунуті проти нього звинувачення, і продовжив термін затримання до 8 грудня 2016 року до завершення додаткових слідчих процедур.

8 грудня 2016 року Федеральна служба безпеки Російської Федерації змусила Еміра Усеїна Куку пройти психіатричну експертизу, а Київський районний суд Сімферополя ухвалив рішення продовжити попередній висновок до 8 лютого 2017 року. 

У липні 2016 року його помістили в спецблок СІЗО як «небезпечного підсудного».

Поки правозахисник перебував під вартою, як його самого, так і його родичів кілька разів залякували та мучили.

На знак протесту проти сфабрикованих справ і незаконних арештів 26 червня 2018 року Емір-Усеїну виповнилося 42 роки. І у свій день народження він почав голодування. 19 липня він припинив голодування на вмовляння своєї дружини.

Під завершення чергового періоду тримання під вартою активіста, окупаційні суди виносили нові постанови щодо продовження тримання під вартою.    

12 листопада 2019 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив правозахисника Еміра-Усеїна Куку до 12 років колонії суворого режиму.

25 червня 2020 року Апеляційний військовий суд у Власисі залишив чинним вирок.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.