Галина Довгопола: “шпигунство на користь України”
Галину Довгополу співробітники ФСБ затримали восени 2019 року. Після арешту “Ленінським районним судом” Севастополя 17 листопада її етапували до московського СІЗО Лефортово. Переміщення незаконно затриманої є воєнним злочином та порушенням ст. 49 Женевської Конвенції “Про захист цивільного населення під час війни”, адже мешканців окупованих територій заборонено переміщати на території держави-окупанта чи за кордон. Арешт Галині кілька разів продовжували. На початку 2021 року повернули до СІЗО Сімферополя.
За версією слідства, Довгопола співпрацювала з Головним управлінням розвідки України, збираючи «відомості про окремий авіаційний полк Чорноморського флоту, які розкривають терміни дії позивних, частот і ключів, індексів радіостанцій, ключів до таблиць радіопозивних, таблиць чергового радиста та таблиць телефонних, телеграфних, радіо і прапорних позивних на мирний час — тобто, відомостей, що становлять державну таємницю».
24 березня 2021 року підконтрольний Росії “Севастопольський міський суд” засудив Галину Довгополу до 12-ти років позбавлення волі (за ст. 275 КК РФ) з відбуванням покарання в колонії загального режиму, з обмеженням волі на один рік. На початку вересня 2021 року Галину Довгостату етапували з Криму до Краснодарського краю РФ. Наразі незаконно засуджену кримчанку тримають у ВК-1 у Владимирській області РФ.
У Кримській правозахисній групі вважають, що справжньою причиною затримання Довгополої є її політичні погляди. Вона публічно висловлювала засудження окупації Криму, а також підтримувала зв’язок з українськими волонтерськими організаціями на території, підконтрольній уряду України.
У резолюції ГА ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна» від 16 грудня 2021 р. було висловлено глибоке занепокоєння у зв’язку з тим, що російська влада застосовує катування для отримання «зізнань» у ході політично мотивованих процесів, а також вчиняє довільні затримання та арешти українських громадян, включаючи Галину Довгополу.