Ірина Данилович: медсестра з серцем громадянської журналістки
Ірина Данилович народилася в Білорусі. У п’ятирічному віці разом з родиною переїхала жити до Криму. Там закінчила медичний коледж, потім якийсь час жила в росії та Білорусі, але вирішила повернутися у Крим.
В Криму вона працювала медсестрою та вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників та проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові («Кримська медицина без обкладинки»), готувала матеріали для редакції «Інжир-медіа», а також стала однією з перших кореспонденток «Кримського процесу».
29 квітня 2022 року Ірина Данилович зникла безвісти, повертаючись додому після нічної зміни у центрі реабілітації «Малахіт» у Коктебелі, де працювала медсестрою. Ірину затягли до автівки і з тих пір про неї не було нічого відомо протягом 13 днів.Того ж дня у будинку правозахисниці у селі Владиславівка співробітники ОМОН (Загону мобільного особливого призначення) у балаклавах провели обшук. Вилучили ноутбук, кілька книг і документів, її телефон, телефони родичів, через що вони деякий час не могли повідомити про обшук. Батьку повідомили, що його доньці призначили 10 діб адміністративного арешту за «передачу несекретної інформації іноземній державі».
До арешту вона вже зустрічалась зі співробітниками ФСБ – мінімум двічі її затримували на адмінкордоні з Кримом та один раз її викликали на «співбесіду» в місцевий підрозділ ФСБ.
Зустрівшись таки з адвокатом, коли йому вдалось до неї потрапити, Ірина розповіла, що протягом тижня її тримали у підвалі, у будівлі ФСБ Сімферополя та постійно погрожували, що «вивезуть до Маріуполя, де вона загубиться», давали їжу один раз на день і довго не виводили до вбиральні.
Після першого тижня незаконного затримання громадянську журналістку змусили підписати під тиском багато паперів, в т.ч. й пусті бланки – після чого в неї “знайшли” вибухівку і її стали підозрювати у виготовленні та зберіганні саморобного вибухового пристрою (ч.1 ст. 222.1 КК РФ). 7 травня 2022 року Ірину Данилович заарештували на два місяці. На слуханнях Ірина Данилович сказала: «Коли мене привезли до будівлі ФСБ, я пройшла повний особистий огляд, записаний на відеокамеру. Вибухових речовин у сумці у мене не було, а в моєму чохлі лежали окуляри. Через три дні мою сумку знову забрали. Потім з’явилися вибухові речовини».
27 травня 2022 року Верховний суд Криму відхилив апеляційну скаргу захисту Ірини Данилович.
28 липня 2022 року правозахисна організація «КримSOS» повідомила, що представники російської Федеральної служби безпеки продовжують піддавати правозахисницю Ірину Данилович, яка знаходиться в ув’язненні, нелюдському поводженню і загрожувати їй. «Крим SOS» довідалися про цю інформацію з листа за авторством правозахисниці, отриманого з анонімного джерела.
22 серпня 2022 року міський суд Феодосії Республіки Крим розпочав судовий розгляд стосовно правозахисниці Ірини Данилович і провів перше попереднє слухання в закритому режимі.
Як повідомляє громадська ініціатива «Кримський процес», 30 листопада в підконтрольному РФ Феодосійському міському суді відбулось чергове судове засідання по справі громадянської журналістки Ірини Данилович, під час якого вона заявила,що вона піддавалась тортурам після викрадення російськими силовиками.