Історії родом з Криму: Альона Луньова

До 20 лютого, офіційної дати початку окупації Криму Росією, ДПЛ «Крим» та всі його 4 організації-засновниці (Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Кримська правозахисна група та ЦГП «Альменда») розпочинають інформаційний марафон «Історії родом з Криму». 

Ми висвітлимо 4 історії представників кожної з організацій, спираючись на те, як змінилось їхнє життя на «до» та «після» і що, попри все, вони не опустили руки, а засукали рукава й продовжили боротися за права людини.

У 2019 році вийшла книжка Ірини Виртосу «Кримський альбом: історії правозахисників», де описано 20 особистих історій правозахисників, у т.ч. й ті, які будуть в нашому інформаційному марафоні. 

Сьогодні ми розповімо історію Альони Луньової, директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Фото: Громадське телебачення

Протягом усього свого життя в Криму Луньова боролася за свободу, яку забирали в мешканців півострова, залякуючи їх, застосовуючи силу та викрадаючи їх. 

Виїхавши на материкову частину України з небезпечного рідного Криму, Альона Луньова, незважаючи на пережите, долучилася до харківської команди Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Пригадуючи той період життя, правозахисниця каже, що тоді не могла повірити словам Бранки Шеско, її керівниці на той момент, хорватки, яка працювала в ООН після початку війни на Балканах. Шеско розповідала, що буде попереду, що це все тільки початок. Як тоді можна було уявити, що війна затягнеться на роки, що встигне народитися нове покоління та піти до школи, де навчають за російськими нормами та наративами, а сотні людей будуть викраденими й позбавленими волі?

Ще однією сторінкою з життя є робота у «ВОСТОК-SOS», де Альона допомагала тим, хто, як і вона, опинились у біді, надаючи консультації телефоном. 

Наразі правозахисниця працює директоркою з адвокації в Центрі прав людини ZMINA й робить все заради повернення окупованих територій під контроль України.      

Всю історію, описану в книжці, можна знайти російською та англійською мовами. 

Більше історій безпосередньо в книжці російською та англійською мовами.