Коаліція «Україна. П’ята ранку» стала лауреатом премії «Відкрите суспільство» ЦЄУ

«Від імені нашої коаліції та 29 організацій-членів я хочу подякувати Центрально-Європейському університету за визнання нашої роботи. Для нас велика честь отримати премію «Відкрите суспільство». Ми разом прагнемо покласти край безкарності винних у скоєнні воєнних злочинів. Ми віримо, що невтомна та злагоджена робота громадянського суспільства в Україні прискорить настання справедливості»,

– сказала Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, організації-учасниці Коаліції «Україна. П’ята ранку»

Коаліцію «Україна 5 ранку» назвали лауреатом премії «Відкрите суспільство» Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) 2022 року на знак визнання їхньої мужньої роботи з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України. Це відбулось 9 червня у Відні. Нагороду отримують на 31-й церемонії вручення нагород у Відні 25 червня.

Премія «Відкрите суспільство» щорічно присуджується особі чи організації за служіння ідеалам відкритого суспільства. Вперше була вручена серу Карлу Попперу в 1994 році.

Через дії влади-окупанта на території нашої держави виникла необхідність багатогранного підходу до документування, розслідування та судового переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів та масових звірств. «Ми впроваджуємо інноваційні підходи до співпраці з іншими НУО та відповідними державними установами, щоб покращити координацію між постраждалими та міжнародною спільнотою, – додала Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, члена Коаліції. – Ми прагнемо допомогти постраждалим знайти ефективний спосіб захисту своїх прав, особливо права на правду».

Нагадаємо, що коаліція «Україна. П’ята ранку», заснована у відповідь на військовий напад Росії на Україну в лютому цього року, є групою організацій громадянського суспільства та окремих експертів, які фіксують та документують воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні під час російської збройної агресії в Україні. До коаліції долучились і всі 4 організації-засновниці ДПЛ “Крим” – ЦГП “Альменда”, Кримська правозахисна група, Регіональний центр з прав людини та Центр прав людини ZMINA. Багато членів Коаліції мають великий досвід документування міжнародних злочинів та порушень прав людини, скоєних в окупованих територіях Криму, окремих районах Донецької та Луганської областей з 2014 року, а також надають задокументовані дані українським правоохоронним органам та механізмам міжнародного правосуддя, в т.ч. Міжнародному кримінальному суду.

«Нагороджуючи Коаліцію «Україна. П’ята ранку» нашою найвищою відзнакою, ЦЄУ вітає мирне прагнення Коаліції до основоположних цінностей відкритого суспільства – універсальної справедливості та прав людини. Цьогорічна премія «Відкрите суспільство» вручається на знак визнання величезної мужності, яку учасники Коаліції демонструють в умовах неймовірних страждань спричинених російською агресією. Зусилля Коаліції мають колосальне значення для досягнення справедливості для України та її народу», – заявила президентка і ректорка ЦЄУ Шаліні Рандерія.