«Листи у неволю»: як штучний інтелект допомагає писати листи кримським політв’язням
Українські правозахисники запустили зручний онлайн-інструмент для підтримки кримських політв’язнів, який дозволяє кожному охочому надіслати слова солідарності — швидко, просто та особисто.
Громадська спілка «Дім прав людини «Крим» спільно з організацією «Кримський процес» представили оновлений формат ініціативи «Листи у неволю» — проєкту, покликаного підтримати кримських політв’язнів, яких утримують у місцях несвободи за політично вмотивованими обвинуваченнями.
Новий функціонал ініціативи передбачає використання спеціально розроблених Google-форм і штучного інтелекту. Це дозволяє написати листа ув’язненому буквально за кілька хвилин, навіть не маючи досвіду або особистих контактів. Процес максимально простий: достатньо обрати форму, дати відповіді на кілька запитань, обрати одного з політв’язнів — і система сформує щирого листа, який буде передано через офіційні онлайн-сервіси, що працюють із російськими тюрмами.
Google-форми доступні українською та англійською мовами. Усі листи перекладаються російською відповідно до вимог тюремної цензури. У разі отримання відповіді — вона надсилається автору листа.
Посилання на Google-форми:
- якщо ви пишете листа політвʼязню вперше – https://bit.ly/44QHulj
- якщо ви вже писали листа раніше – https://bit.ly/4lJ2aBc
Навіть один лист може стати для політв’язня підтримкою в умовах ізоляції та психологічного тиску. Станом на 2025 рік у місцях несвободи в Росії та тимчасово окупованому Криму утримується щонайменше 224 кримських політв’язні. Багато з них перебувають у важкому психоемоційному стані, відчуваючи втрату надії. Однак колишні в’язні неодноразово розповідали: саме листи, навіть від незнайомих людей, давали їм сили триматися.
Серед тих, кому можна написати:
- Ірина Данилович — правозахисниця і журналістка
- Асан Ахтемов, Вілен Темерянов, Амет Сулейманов — кримськотатарські громадянські журналісти
- Емір-Усеїн Куку, Сервер Мустафаєв — кримськотатарські правозахисники
- Богдан Зіза — художник і активіст
- Галина Довгопола — цивільна особа з проукраїнською позицією
- та інші, ув’язнені за мирний спротив окупації Криму
Більше про політвʼязнів можна дізнатись у вкладці на нашому сайті.
Ініціативу реалізовано за підтримки чеської організації NESEHNUTÍ.