Розуміючі принципи та стандарти захисту правозахисників: Правозахисники під час екстриму. Методичний посібник

Це видання є третім з посібників авторського колективу, створених для проведення освітніх заходів задля поглиблення обізнаності щодо діяльності правозахисників(ць) й активістів(ок), чия робота спрямована на захист прав людини.

В основу концепції посібника покладено оновлені матеріали Фонду домів прав людини (далі Фонд ДПЛ) «ПРАВА ПРАВОЗАХИСНИКІВ. Принципи та стандарти, що захищають та розширюють можливості правозахисної діяльності». В оновлених матеріалах Фонд ДПЛ воліє сприяти покращенню розуміння міжнародних стандартів правозахисної роботи, надати чітку, доступну й точну інформацію про самі стандарти та контекст їх застосування.

Матеріали Фонду ДПЛ складаються з 20 стандартів, що ґрунтуються на змісті знаковихміжнародних резолюцій стосовно правозахисників та їхньої діяльності. Тут стисло викладено основні положення кожного стандарту відповідно до змісту резолюцій. Водночас матеріали містять детальне тлумачення стандартів, пов’язаних із захистом правозахисників(ць) в обставинах збройного конфлікту (стандарт 20. Надавати більше під- тримки в конфліктних і постконфліктних ситуаціях).

Розуміння суспільством стандартів захисту правозахисників(ць), особливо в умовах збройних конфліктів, допоможе ефективно взаємодіяти з владою, вимагати дотримання взятих нею зобов’язань на міжнародному рівні, ініціювати національну дискусію про статусність правозахисників і важливість їхньої роботи. Автори методичного посібника розглядають комплекс питань, викликаних потребою захисту правозахисників(ць) в ситуації збройного конфлікту, тому що за таких умов проблеми поваги до людини, дотримання, реалізації та захисту її прав набувають інших вимірів, ніж у мирний час. Це змушує правозахисників(ць) й активістів(ок) діяти у різних правових режимах, що умовно можна розглядати у двох варіантах:
1. Забезпечення прав людини в зоні конфлікту. Така діяльність передбачає опікування особами, які залишаються на небезпечних територіях (у зонах бойових дій та окупації, зонах на межі зіткнення тощо), а також тих, хто з різних причин потрапляє до зони конфлікту чи пересувається нею.
2. Забезпечення прав людини поза зоною конфлікту. Ця робота визначає піклування про осіб, котрі покинули зону конфлікту, або тих, які стикаються з будь-яким ураженням прав через конфлікт, або персон, дотичних до обох категорій.

Структура методичного посібника «Розуміючи принципи та стандарти захисту правозахисників: правозахисники в умовах екстриму» складається з двох частин:

  • теоретичної, що надає інформацію щодо особливостей захисту діяльності правозахисників під час збройних конфліктів;
  • методичної, що містить практичні поради щодо проведення просвітницьких заходів, покликаних формувати усвідомлення ролі правозахисників з реалізації та захисту основних прав і законних інтересів людини в ситуації військових конфліктів.

Теоретична частина окреслює головні виклики, що з ними стикаються виконавці правозахисної діяльності під час збройних конфліктів, роз’яснює питання допустимості обмеження прав і свобод людини, тлумачить поняття «правозахисники(ці)», надає приклади правозахисної діяльності, містить роз’яснення 5 доданих Стандартів захисту правозахисників.

Методична частина акцентує увагу на алгоритмах роботи під час просвітницьких заходів і містить рекомендації з проведення онлайн- й офлайн-тренінгів щодо особливостей діяльності правозахисників та захисту їхніх прав в умовах збройних конфліктів.

У змісті посібника використано матеріали посібників «Розуміючи принципи та стандарти захисту правозахисників» ЦГП «Альменда», матеріали Харківської правозахисної групи (ХПГ) «Правозахисники: захищаючи права людини. Виклад фактів», сайтів громадських організацій Кримська правозахисна група, ЗМІНА, Регіональний центр прав людини, Центр громадянських свобод. Для пояснення складних питань щодо обмеження прав людини в умовах надзвичайних ситуацій використано матеріали онлайн-ресурсу Путівник з прав людини.

Методичний посібник був розроблений з використання матеріалів брошури «Права правозахисників: принципи та стандарти, що захищають та розширюють можливості правозахисної діяльності», який Фонд ДПЛ оновив до 25-річчя Декларації ООН про правозахисників 1998 року. З оригінальним посібником англійською мовою можна ознайомитися на сайті Фонду ДПЛ. 
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.