Сервер Мустафаєв: звичайна людина, просто з величезним бажанням допомагати іншим
Хоч Сервер Мустафаєв й народився в Узбекистані, але незабаром родина повернулася в Крим, у місто Бахчисарай, де Мустафаєв займався активної громадською діяльністю – організовував дитячі свята й громадські заходи, допомагав малозабезпеченим сім’ям.
«Сервер у нас дуже добра, щира, справедлива людина. Де б він не вчився, де б не працював, ми завжди чули лише слова подяки, завжди пишалися ним, — розповідає Венера Мустафаєва, мама політв’язня Сервера Мустафаєва. — Дуже образливо, що таких хлопців звинувачують у тероризмі. Тероризм і Сервер — взаємовиключні. Він завжди робив людям добро, завжди був дуже чуйним. Коли тут почалися всі ці репресії, обшуки, він завжди намагався прийти людям на допомогу»
З початку подій 2014 року активний громадян не зміг стояти осторонь та почав допомагати родинам незаконно затриманих співвітчизників та єдиновірців (ходив на суди, знімав їх, поширював інформацію в інтернеті, займався міжнародною адвокацією – робив все аби світова спільнота дізналась правду про події на окупованому півострові). Сервер стояв біля витоків громадського об’єднання «Кримська солідарність», був одним із його координаторів.
«А вже 2016 року, коли з’явилася «Кримська солідарність», почали бачитися частіше – усі разом думали, як протистояти репресіям проти кримських татар в Криму, – розповідає правозахисниця й активістка «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієва, – Напевно, кожен, хто хоч раз бачив Сервера, звертав увагу на його величезну працездатність, енергійність, чуйність. Він ніколи не ділив людей ні за національною, ні за конфесійною, ні за будь-якою іншою ознакою. Якщо чув, що десь в Криму людина зіткнулася з тиском силових структур, намагався познайомитися і допомогти. Він був на зв’язку практично цілодобово. Ми часом дивувалися: «Ви взагалі спите?»
21 травня 2018 року близько 7 ранку — окупаційна влада Криму почала проводити обшук в будинку кримського правозахисника, не даючи змогу зв’язатися з юристом. Одразу після завершення Мустафаєва заарештували.
«Ми ніколи в житті не забудемо той день. Це було дуже страшно. Вони прийшли о 6 ранку, хотіли виламати нам двері, увірвалися, провели обшук і забрали Сервера, — задує Венера Мустафаєва. — Що людина мала зробити, щоб до неї в дім увірвалися люди в масках і з автоматами? Сервер нічого погано не зробив. Це були чергові репресії проти нашого народу, проти кримських мусульман»
Наступного дня на закритому засіданні суд Київського району Сімферополя залишив Сервера Мустафаєва під вартою у зв’язку з обвинуваченням за статтею 205.5.2 КК РФ — «Участь у діяльності терористичної організації».
Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону 16 вересня виніс вирок 8 фігурантам другої бахчисарайської групи “справи Хізб ут-Тахрір”. Всіх, крім одного, засудили на великий срок ув’язнення. Сервер Мустафаєв отримав 14 років колонії суворого режиму і рік обмеження за звинуваченням в участі забороненого на території РФ органзіації Хізб ут-Тахрір (вирок був винесений за ч.2 ст.205.5 КК РФ).
Робоча група ООН визнала справу щодо кримського правозахисника Мустафаєва необґрунтованою.
Українські, російські та міжнародні правозахисні організації визнали Сервера Мустафаєва політв’язнем.