Друга міжнародна конференція Crimea Global. Understanding Ukraine through the South

21–22 листопада 2024 року в Києві відбулася Друга міжнародна конференція Crimea Global. Understanding Ukraine through the South. Подія зібрала понад 100 учасників із різних країн світу: експертів, журналістів, аналітиків, науковців із Африки, Азії, Латинської Америки та інших регіонів.

Головні теми заходу:

  • Україна як глобальний партнер через призму Півдня.
  • Формула миру та боротьба з колоніалізмом.
  • Продовольча безпека, права людини, міжнародна безпека.
  • Роль Криму у глобальних викликах.

Програма конференції включала шість дискусійних панелей, сайд-івенти та екскурсії до деокупованих регіонів України: Київщини, Чернігівщини, Одеси. Серед іншого, учасники відвідали село Ягідне, де російські війська утримували цивільних як живий щит.

Представники організацій громадської спілки ДПЛ Крим брали участь в дискусійних панелях та в сайд-івентах, ділимось з вами подробицями.

У межах конференції відбувся круглий стіл «Стерті кордони: депортація та боротьба за право на ідентичність у Криму», присвячений депортації українських дітей, знищенню їхньої національної ідентичності та використанню Криму як полігону для мілітаризації й індоктринації.

Олена Луньова, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA, наголосила:

«Російські військові організації створені для використання українських дітей у війні проти України в майбутньому. Політики, які Росія випробувала в Криму, зараз поширюються на інші окуповані території: примусове громадянство, мілітаризація, культурна політика русифікації тощо. Ми маємо вивчати ці механізми та протидіяти їм».

Спікери також обговорили проблему депортації понад 19 тисяч дітей із тимчасово окупованих територій, необхідність повернення дітей додому за державною програмою Bring Kids Back UA, а також інтеграцію їх у безпечний український простір після повернення. Модерувала круглий стіл Марія Суляліна, голова ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”.

22 листопада відбувся круглий стіл «Екологічний вплив російської агресії: 2014–2024 роки», організований Центром інформаційної стійкості та громадською організацією «КримSOS».  

Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS, зазначив, що з початку окупації природно-заповідний фонд Криму скоротився на 17 тисяч гектарів. Це наслідок ліквідації заповідників та зменшення їхньої площі. Він також виділив руйнівний вплив будівництва Керченського мосту, траси «Таврида» та військових об’єктів на унікальну екосистему півострова.

Крім того, Євгеній згадав про наслідки підриву дамби Каховської ГЕС у 2023 році, через який припинилося водопостачання Північнокримським каналом. Експерт вважає, що відновлення каналу після деокупації недоцільне, адже потрібно переходити до більш раціонального використання ресурсів півострова.

Центр прав людини ZMINA організував сайд-івент, де учасники переглянули документальний фільм «Діти війни» мексиканської журналістки Хані Новель, після чого відбулася дискусія за участі авторки стрічки. Паралельно Тетяна Печончик, голова правління ZMINA, модерувала панель конференції, присвячену пропагандистським наративам, що їх Росія розповсюджує у різних частинах світу.наголосила  На церемонії закриття вона наголосила на важливості конференції як майданчика для обміну ідеями та посилення міжнародного співробітництва: 

— Моя мрія — повторити цю конференцію знову. Нехай Crimea Global відбудеться ще раз! 

Конференція відбулася з ініціативи Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим та Офісу Кримської платформи. Співорганізаторами стали члени коаліції «Україна. Пята ранку» — Медійна ініціатива за права людини та ZMINA. Центр прав людини, а також PEN Ukraine, МЗС України, Дипломатична академія України. 
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.