Механізм відповідальності за злочин агресії проти України
Переваги, недоліки та обмеження потенційних моделей – Аналітика від Регіонального центру прав людини.
Читати на сайті аналітичного порталу.
РФ вже тривалий час вчиняє злочин агресії проти сусідніх держав, контроль над якими вона намагається відновити з часів Російської імперії та СРСР. Вона так і не понесла відповідальність за злочини внаслідок розв’язаних збройних конфліктів в Молдові та Грузії. Український спротив російській агресії робить свій суттєвий внесок в розвиток міжнародного права, оскільки керівництво РФ вперше може понести міжнародну кримінальну відповідальність за свої дії.
Наразі не існує механізму для притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ за злочин агресії, а також керівництва Білорусі, яке надало свою територію в розпорядження РФ для ведення бойових дій та іншим чином сприяло вчиненню актів агресії з боку РФ. Міжнародний кримінальний суд не уповноважений переслідувати керівництва вказаних держав за злочин агресії, а міжнародне право не дає однозначну відповідь щодо того як та ким має бути створений механізм відповідальності через досить політизований розвиток способів реагування на злочин агресії.
Масштаб нового етапу російської агресії в 2022 році та мужній спротив українських воїнів започаткували ґрунтовну міжнародну дискусію щодо такого механізму. Обговорюється створення міжнародного механізму через створення окремої інституції або національного механізму на базі української системи правосуддя з міжнародними елементами, для чого пропонується чимало різних інструментів, жоден з яких не є ідеальним, а перелік навряд чи вичерпний.