ПОРУШЕННЯ МГП ТА ПРАВ ЛЮДИНИ, НАД ЯКИМИ ПРАЦЮЄ Кримська правозахисна група

Кримська правозахисна група (КПГ) документує порушення  прав людини та воєнні злочини у Криму, передає докази таких злочинів до міжнародних судових інстанцій та правоохоронних органів України,  широко висвітлює  проблеми дотримання прав людини та норм МГП на території півострова, а також шукає механізми для захисту прав людини у Криму та звільнення громадян України, позбавлених свободи внаслідок агресії рф проти України.  

Відкриття нового слідчого ізолятору (СІЗО №2) в Сімферополі для утримання викрадених з новоокупованих територій (Херсонської та Запорізької областей)

  • СІЗО безпосередньо курується ФСБ РФ та розраховане на 458 місць
  • Наприкінці 2022 року утримувалося понад 110 осіб, більшість з яких — цивільні мешканці окупованих після 24 лютого 2022 року територій України, серед них  громадські активісти, волонтери й представники місцевої влади. 
  • За інформацією КПГ, затримані з’явилися в цьому новому СІЗО як мінімум з липня 2022 року.

Політично мотивоване переслідування

  • Напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну щонайменше 116 громадян України перебували у місцях позбавлення волі у рамках політично мотивованого й/або релігійного кримінального переслідування.
  • Наразі більше 155 громадян України перебувають у місцях несвободи у рамках політично мотивованого переслідування.
  • Задля політично мотивованого переслідування окупаційна влада продовжила застосовувати тортури та практику фабрикації кримінальних справ за «терористичними» та «екстремістськими» статтями, статтями про незаконні збройні формування, диверсію, шпигунство та незаконне зберігання зброї чи вибухових речовин. 
  • 4 березня президент рф  Путін підписав закон, що передбачає кримінальну відповідальність за так звані «фейки» про дії російської армії в Україні. Закон доповнив КК РФ статтею 207.3 і запровадив покарання за поширення «свідомо неправдивої інформації про використання збройних сил РФ» від штрафу до позбавлення волі строком до п’ятнадцяти років.

Переслідування за підтримку України та антивоєнну позицію

Підконтрольними судами Криму було відкрито понад 200 адміністративних справ за “дискредитацію” російської армії, але насправді кримчан переслідують за співання українських пісень та гімну України, слоган «Слава Україні», антивоєнні публікації тощо. 

Незаконний призов до збройних сил рф та переслідування за відмову від служби в армії рф

  • Протягом 2022 року в Криму було організовано дві чергові примусові призовні кампанії. 
  • Орієнтовна кількість кримчан, яких було примусово залучено до лав ЗС РФ після 24 лютого (враховуючи практику попередніх років) щонайменше 3000 осіб за кожну призовну кампанію.
  • Щонайменше 429 кримінальних справ за ст. 328 КК РФ у Криму (ухилення від служби у ЗС РФ) було відкрито окупаційними судами за період окупації. 
  • КПГ з 24 лютого 2022 року збирає інформацію про загиблих і полонених військових РФ, приписаних до військових частин у Криму, та задокументувала щонайменше 202 загиблих і 24 полонених з числа таких військових, відправлених для участі у бойових діях на інші території України. 

Більше інформації, зібраної КПГ читайте в огляді за 2022 рік.

Огляд представлено українською та англійською мовами.  

Інформація підготовлена в рамках інформаційного марафону на підтримку поширення фактів порушення МГП та прав людини, який проводить ДПЛ «Крим» та всі його 4 організації-засновниці (Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Кримська правозахисна група та ЦГП «Альменда»).