ПОРУШЕННЯ МГП ТА ПРАВ ЛЮДИНИ, НАД ЯКИМИ ПРАЦЮЄ регіональний центр прав людини

Ще одна організація-засновниця ДПЛ «Крим» — Регіональний центр прав людини — займається юридичними питаннями, пов’язаними з окупацією Криму, а після повномасштабного вторгнення РФ в Україну — й іншими областями нашої країни. 

Сьогодні ми наведемо інформацію, яка була зафіксована представниками РЦПЛ за 2022 рік.   

Насильницька зміна демографічного складу населення

З моменту широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Російська Федерація орієнтовно депортувала з тимчасово окупованих територій України від 1 млн 600 тис. до 2 млн 800 тис. громадян України, з яких щонайменше 260 тис. – діти.

Насильницька передача дітей російським родинам

Протягом 2022 року у 16 регіонах РФ російським родинам було насильницьки передано 400 українських дітей, серед них — підліток з Маріуполя, якого незаконно всиновила Уповноважена при Президентові Російської Федерації з прав дитини Марія Львова-Бєлова. Щонайменше 15 дітей з окупованого Криму були депортовані та насильницьки передані російським родинам ще в 2014 році.

«Перевиховання» українських дітей в таборах

У 2022 році понад 30 тисяч дітей з окупованих територій України були вивезені в 43 табори, розташовані на територіях під ефективним контролем РФ, ще більше 2 тисяч — у 4 табори в Білорусі. Понад 10 тисяч дітей було розміщено в 7 таборах в окупованому Криму. Програма «відпочинку» передбачала пришвидшену русифікацію, мілітаризацію та індоктринацію дітей. Більшість неповнолітніх не були вчасно повернуті батькам. 

Знищення культурної спадщини України 

Із початком повномасштабного вторгнення РФ рівень руйнувань та пошкоджень обʼєктів культурної інфраструктури України значно зріс. За даними МКІП України, з 22 лютого по 25 грудня 2022 року було пошкоджено 1 189 об’єктів культурної інфраструктури, з них 446 — повністю зруйновано. Станом на 23 січня 2023 року ЮНЕСКО підтвердило пошкодження 236 об’єктів, з них: 105 релігійних, 18 музеїв, 83 будівлі, які представляють історичний та/або художній інтерес, 19 пам’ятників, 11 бібліотек. Найбільше постраждали регіони на сході України та навколо столиці — загалом близько 80% культурної інфраструктури цих регіонів було пошкоджено або знищено.

Насильницька паспортизація українців на окупованих територіях

З моменту початку повномасштабного вторгнення і до анексії регіонів Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей «за спрощеною процедурою» було видано щонайменше 626 тисяч паспортних документів РФ. При цьому неповнолітніх оголосили громадянами Росії без жодних додаткових процедур. З-поміж іншого, це сприяє насильницькій передачі українських дітей російським родинам в загальному порядку, передбаченому в законодавстві РФ. Українці, які відмовляються отримувати російський паспорт, «за кримським сценарієм» стають жертвами широкомасштабних та систематичних порушень прав людини.

Екоцид

Агресія Російської Федерації проти України, наносить непоправну шкоду довкіллю. Збитки українському довкіллю від війни перевищили $38 млрд. Під загрозою знищення перебувають 200 територій земель Смарагдової мережі. Під окупацією на Херсонщині знаходиться заповідник Асканія-Нова, рожеві озера, Олешківські піски. 

Сексуальне та гендерно обумовлене насильство

Протягом 2022 року задокументовано 155 випадків сексуального насильства з боку російських військових щодо осіб віком від 4 до 82 років обох статей. Злочини СНПК (сексуальне насильство пов’язане з конфліктом) фіксуються в кожному з деокупованих регіонів та мають характер послідовної політики, спрямованої на масовий терор цивільного населення. Нерідко сексуальне насильство пов’язане з українською ідентичністю жертви, що демонструє ознаки злочину геноциду проти української нації.  

Інформація підготовлена в рамках інформаційного марафону на підтримку поширення фактів порушення МГП та прав людини, який проводить ДПЛ «Крим» та всі його 4 організації-засновниці (Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Кримська правозахисна група та ЦГП «Альменда»). 
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.