Решат Аметов: перша жертва окупаційної влади рф

Решат Аметов, кримськотатарський активіст, Герой України (посмертно), який став першою жертвою окупаційної влади Криму. 

В 2014 році його тіло було знайдено за 60 км від Сімферополя з численними слідами від тортур, внаслідок яких він і помер. Останній раз коли його бачили живим – це під час одиночного пікету проти окупації Криму, коли він вийшов на головну площу Сімферополя. Але почнімо все спочатку. 

Решат Аметов виріс в родині людей, які боролись за свої права. Дід Решата, Кадир Аметов, був резидентом розвідгрупи радянської армії у Криму під час Другої світової війни. Батько Решата був активним учасником кримськотатарського національного руху у депортації в Узбекистані. 

Сам Решат почав цікавитись юриспруденцією в 2012 році, коли працював водієм в юридичній фірмі. Під час поїздок зі своїми пасажирами, Аметов постійно консультувався з ними, отримуючи при цьому знання в темі законодавства та своїх прав. 

З тих пір він протестував проти незаконних дій по відношенню до нього й інших громадян України – від змушення вступити до садового товариства закінчуючи облаштуванням місцевого мусульманського кладовища.

З соцмереж можна відслідкувати, що Аметов підтримував Євромайдан, який проходив в Києві, Можна відзначити, що його надихали виявлення народної солідарності та громадянської активності українців. Він також підтримував ідею про придбання кримськими татарами права на самовизначення та дорікав співтовариству за брак солідарності щодо цього питання.

3 березня 2014 року він вийшов на площу Леніна в Сімферополі до будівлі Ради міністрів на одиночний пікет. Вже в той момент площа була заповнена “зеленими чоловічками” й представниками незаконного збройного формування «самооборони Криму». Близько 11 ранку його схопили, затягли в машину та відвезли у невідомому напрямку. Відео цього викрадення є в мережі інтернет. 

Після цього на зв’язок він більше не виходив.

15 березня 2014 року тіло Р.М.Аметова було виявлено у полі біля села Земляничне Білогірського району АР Крим слідами тортур, що підтверджують тяжкість і навмисність злочину. Тіло Аметова було під 10-15 сантиметровим шаром ґрунту. Його голова була обмотана скотчем, на руках – сліди від наручників, в деяких джерелах є інформація, що його знайшли з наручниками на руках та ногах. Причиною смерті стала проникаюча рана лівого ока, отримана в результаті вогнепального поранення. «Тіло Решата було понівечене безліччю ножових поранень, в нього були поламані ребра, розтулений рот, у нього були виколоті очі. Його тіло було страшенно деформоване, лікарям довелося збирати його, як конструктор», – описувала побачене Лєране Хайбуллаєва, сусідка Аметових. Патологоанатом в заключені зазначив, що 39-річного кримського активіста було замучено та вбито 10-12 березня. 

поховання Ахметова

18 березня 2014 року біля двох тисяч кримських татар прийшли провести Решата Аметова в останню дорогу на кладовище «Абдал».

Осіб, які брали участь у безпосередньому викраденні Аметова, правоохоронні органи ідентифікували. «Один із них, або навіть кілька з них, начебто виїхали на Донбас [воювати]. Слідство припинили через відсутність доступу до підозрюваних, розраховують на те, що справу вдасться зам’яти. Це були люди у формі «самооборони». Слідство не хоче називати імена та прізвища», – каже Заїр Смедляєв, кримськотатарський активіст, про хід слідства. За фактом вбивства Решата Аметова порушено кримінальну справу Генпрокуратурою України. 

У 2019 році прокуратура АРК повідомила про розкриття викрадення Решата Аметова: це зробили представники збройного формування під назвою «самооборона Криму». Слідство назвало імена підозрюваних у викраденні активіста на площі Леніна в Сімферополі – це громадяни України Олександр Руденко і Олександр Баглюк та російський військовий пенсіонер Євген Скрипник, який далі воював на Донбасі під позивним «Прапор». Інтерпол відмовився оголошувати в розшук трьох підозрюваних у викраденні та вбивстві Решата Аметова.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) у своїй доповіді назвало факт вбивства кримчанина Решата Аметова стратою без належного судового розгляду.

У травні 2017 року п’ятий Президент України Петро Порошенко підписав указ про присвоєння Решату Аметову звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».

Без батька залишились син та дві доньки, Україна втратила ще одного активного громадянина, який відстоював права свого народу.