Сергій Філатов: затриманий за віру

16 листопада 2018 року силовики провели обшук в будинку Сергія Філатова в Джанкої, батька чотирьох дітей, який переїхав до окупованого Криму з Херсона через хворобу доньки. ЗМІ повідомляли, що тоді обшуки відбулись ще за 30 адресами у Джанкої. Після чого силовики видали повістку на допит керівнику місцевої регіональної групи «Свідків» – «Сиваш» – безпосередньо Сергія Філатова. Група була зареєстрована в 2015 році і ліквідована 2017-го після заборони «Свідків Єгови» в Росії. Проти колишнього керівника регіональної групи  порушили кримінальну справу за ст. 282.2 та звинуватили в тому, що він продовжував діяльність місцевої релігійної організації «Свідків Єгови», визнаної екстремістською на території РФ.

«Ми з дружиною увечері прогулювалися містом і, коли повернулися додому, побачили біля нашого двору дуже багато машин: ГАЗелі, легкові. А також озброєних людей у масках. Коли підійшли до будинку, побачили, що він вже відкритий. Виявилося, що за однією з адрес, де в той вечір відбулися обшуки, гостював у друзів наш син. Його звідти забрали та привезли до нас додому, щоб він відкрив двері в будинок, хоча хвіртку вже зламали до цього. У будинку було дуже багато людей, осіб тридцять, у масках, камуфляжі, були оператори, які постійно знімали процес обшуку. Поки йшов обшук, вони вже всю інформацію в новини скинули (зокрема, сюжет вийшов на телеканалі «Крым 24»). Обшук тривав з сьомої години вечора до другої години ночі. Нічого не вилучили, окрім техніки: телефони, комп’ютер, планшет. А також забрали дві Біблії, але вони не в списку (російському списку екстремістських матеріалів ‒ КР), тому пізніше їх повернули. Коли силовики йшли, то мене теж повели в машину. Після відмови в співпраці, мені виписали повістку на допит у цей же день»,

розповів про обшук в його домі Філатов для інтерв’ю кореспонденту Крим.Реалії

Судовий процес тривав півроку. Перше засідання відбулося 6 вересня 2019 року. 

5 березня 2020 року Підконтрольний Росії Джанкойський районний суд засудив кримчанина до шести років колонії загального режиму, визнавши винним в «організації діяльності екстремістської організації» (частина 1 статті 282.2 Кримінального кодексу Росії). Після оголошення вироку Філатова прямо з будівлі суду відвезли в СІЗО Сімферополя. Раніше кримчанин перебував під підпискою про невиїзд. 

Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов роз’яснює, що саме по собі переслідування «Свідків Єгови» лише за те, що вони є членами релігійної організації, вже є брутальним порушенням ст. 9 ЄКПЛ (Свобода совісті та релігії).

«Той факт, що переслідування членів релігійної організації «Свідки Єгови» виявляється у формі позбавлення свободи на окупованій території України на підставі законів РФ, порушує низку статей ЄКПЛ і Женевської конвенції IV. Насамперед це ст. 5 ЄКПЛ (Право на свободу та особисту недоторканість). Оскільки «Свідки Єгови» не заборонені в Україні, то переслідування їх в Криму є порушенням ст. 7 ЄКПЛ (Покарання виключно на підставі закону). Застосування російського кримінального кодексу на окупованій території України порушує статтю 64 Женевської конвенції IV. Переслідування за релігійні переконання на окупованій території порушує статті 27, 58 Женевської конвенції IV», 

мовить експерт

Таким чином, позбавлення свободи «Свідків Єгови» в Криму є комплексом порушення прав людини й міжнародного гуманітарного права й, відповідно, підпадає під юрисдикцію Європейського суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду.

Наразі незаконно засуджений кримчанин перебуває в виправній колонії № 10 по Ростовській області. 

Для довідки:
Тиск на «Свідків Єгови» в Росії почався у 2014 році. Тоді Верховний суд визнав екстремістським сайт організації, а також три книги: “Чого насправді навчає Біблія?”, “Наближайся до Єгови” і “Приходь і йди за мною”. 
20 квітня 2017 року Верховний суд Росії визнав Управлінський центр «Свідків Єгови» екстремістською організацією.
 
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.