Яшар Шихаметов: відмова в потребі термінового медичного обстеження та лікування

17 лютого 2021 року в кількох районах Криму пройшли масові обшуки, за підсумками яких було затримано шістьох кримських татар: Азамата Еюпова, Яшара Шихаметова, Ленура Сейдаметова, Тимура Ялкабова, Ернеста Ібрагімова та Олега Федорова.

Вище перерахованих осіб звинуватили за статтею 205.5 КК РФ (Організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації) – а саме в членстві в ісламській політичній організації «Хізб ут-Тахрір», яка в Росії заборонена з 2003 року. На території України та більшості країн світу вона діє без обмежень на рівні національних законодавств.

Приводом для затримання та арешту Яшара Шахиметова став обшук у будинку із виявленням забороненої літератури без відбитків пальців.

Доказами провини є свідчення співробітників ФСБ, які складали цю справу, а також допит анонімних свідків, чиї слова неможливо підтвердити в суді. Ще одним важливим фактором є слідча експертиза з Міжрегіонального центру експертизи та оцінки в Казані, який щільно співпрацює з ФСБ протягом багатьох років кримінальних справ щодо «Хізб ут-Тахрір».

Як стверджували співробітники ФСБ, Шихаметов, працюючи в кафе, насправді вів «ідеологічну роботу», беручи участь у заборонених зборах та залучаючи нових прихильників.

Фото: Кримська солідарність

Шихаметов має значні проблеми зі здоров’ям (проблеми із серцем, шлунком, спиною та печінкою на тлі хронічної гіпертонії). Через хвороби він не зміг виступити в судових дебатах – а суд зважив це як добровільною відмовою давати свідчення. В нотатках для судових дебатів, незаконно затриманий кримчанин написав: «Хіба у нас був вибір у 2014 році? Я вам скажу, що все це правда: національність наша – кримські татари, релігія та культура наша – Іслам, громадянство – Україна. провини? Ми і не ховаємося, не приховуємо цього, а прямо і скрізь заявляємо про це. Хіба це злочин? І все це фабрикує слідчий ФСБ кухонними репліками та лякаючи обшуками, знущаючись з людей».

9 вересня окупаційний суддя Олексій Магомадов ухвалив обвинувальний вирок за частиною 2 статті 205.5 КК рф і засудив Яшара Шихаметова на 11 років у колонії суворого режиму, а перші 4 роки ув’язнення він мусить відбути у більш суворих умовах.

Згідно зі статтею 110 Кримінально-процесуального кодексу РФ, при виявленні в обвинуваченого тяжкого захворювання, що перешкоджає його утриманню під вартою, запобіжний захід у вигляді взяття під варту змінюється на більш м’який – але ніяких пом’якшень з боку РФ немає.

Прокуратура АР Крим порушила справу за фактом незаконних обшуків та затримання громадян. Кримінальне провадження відкрито за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) і ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі) КК України.