Заява правозахисників щодо затримань 4-х адвокатів в окупованому Криму

ДПЛ “Крим” разом з усіма чотирма організаціями-засновницями – Кримською правозахисною групою, Регіональним центром з прав людини, ЦГП “Альменда” та Центром прав людини ZMINA долучився до заяви правозахисників щодо затримань 4-х адвокатів, які відбулись протягом 26-27 травня. А саме було затримано – Едема Семедляева, Назіма Шейхмамбетова, Айдера Азаматова та Еміне Авамілєву. Всі вони з першого дня російської окупації допомагають жертвам порушень прав людини в Криму.

26 травня співробітники Центру протидії екстремізму (“Центр Е”) в окупованому Криму – Костянтин Уразов та Руслан Шамбазов – затримали Едема Семедляєва за те, що невідома людина тегнула його у фейсбук-дописі, в якому засуджуються звірства російської армії в Україні. Семедляєва звинуватили за статею про дискредитацію російської армії (ст. 20.3.3 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ), яка була прийнята після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і почала застосовуватися на території окупованого Криму всупереч нормам міжнародного гуманітарного права. Згодом “суддя” Віктор Крапко визнав Едема Семедляєва винним і присудив штраф у розмірі 75 тис. рублів. Примітно, Семедляєв був раніше затриманий восени 2021 року за політично вмотивованими звинуваченнями в адміністративних правопорушеннях та відбув 12 діб під адміністративним арештом. У його переслідуваннях брав участь той самий Руслан Шамбазов.      

Одразу після судового засідання співробітники “Центру Е” затримали Назіма Шейхмамбетова, який захищав інтереси Едема Семедляєва. Шейхмамбетова звинуватили у нібито організації масового одночасного перебування громадян у публічному місці, яке призвело до порушення громадського порядку (ст. 20.2.2 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ). Події, в яких звинувачують Шейхмамбетова, відбулися ще в жовтні 2021 року, коли близько 20 осіб зібралися біля окупаційного відділку поліції, щоб підтримати свавільно затриманих осіб.  “Суд” призначив Шейхмамбетову покарання у вигляді 8 діб адміністративного арешту.

27 травня співробітники окупаційної поліції затримали адвокатів Айдера Азаматова та Еміне Авамілєву, які виконують функції із захисту Назіма Шейхмамбетова. Їх звинувачують у тому ж самому адміністративному правопорушенні, що й Шейхмамбетова. За цими звинуваченнями їм може загрожувати до 15 діб адміністративного арешту.

Свавільні затримання адвокатів свідчать, що РФ перейшла до нового витка репресій в окупованому Криму. Відтепер окупанти переслідують не лише за вираження поглядів, мирні зібрання, релігійну діяльність, громадський активізм, журналістську діяльність, антивоєнну риторику чи будь-яку найменшу незгоду з діями РФ в Криму, а й адвокатів, які надають професійну допомогу жертвам політичних репресій.

Залякування, тиск та переслідування адвокатів через їхню професійну діяльність є неприпустимими. Така практика суперечить міжнародним стандартам та національному законодавству, що встановлює гарантії для представників юридичних професій. Свавільні затримання адвокатів грубо порушують “Основні положення про роль адвокатів”, прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам (1990 р.), які гарантують можливість безперешкодного здійснення своїх повноважень захисниками (без залякування, недоречного втручання та покарання за професійну діяльність).

Нових форм політичних репресій в окупованому Криму та масових звірств російських військ на материковій частині України можна було уникнути, якби міжнародна спільнота рішучіше відреагувала на окупацію РФ Криму та вторгнення на Донбас у 2014 році.

В умовах багаторічного ігнорування Російською Федерацією практично всіх норм міжнародного права єдиним способом для припинення свавілля і звільнення політичних в’язнів, запобігання нових воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в Криму є деокупація півострова за допомогою наявних дипломатичних, санкційних та правових заходів, зокрема права на індивідуальну самооборону, передбаченого ст. 51 Статуту ООН.

Тому закликаємо уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

  • Висловити рішучий консолідований  протест проти свавільних затримань адвокатів в окупованому Криму;
  • Запровадити персональні санкції проти осіб, які причетні до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, зокрема співробітників російської ФСБ, “Центру Е”, суддів та інших категорій співробітників окупаційної адміністрації та російських посадовців;
  • Надавати всебічну підтримку жертвам політичних репресій в Криму та їхнім родинам;
  • Продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і включати їх у регулярні звіти про ситуацію з правами людини в Україні;
  • Надавати допомогу Уряду України у розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму; 
  • Посилити дипломатичний, санкційний та інших тиск на Російську Федерацію з метою запобіганням новим звірствам в Криму та материковій частині України, а також пришвидшення деокупації всіх територій України.

Долучитись по підписання заяви можна на сайті Центру прав людини ZMINA.

Заява англійською

Центр громадянських свобод
ГО “КримСОС”
Кримська правозахисна організація
Регіональний центр з прав людини
ЦГП “Альменда”
Центр прав людини ZMINA
Дім прав людини “Крим”
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.